nedeľa 26. mája 2013

Day 9 & 10

Čauky!
Dnes to bude kniha, z ktorej mi je zle a kniha, ktorá zmenila môj život.
Tento projekt robím už skoro celý rok a ešte niesom ani v polovici.... Hrozné. :)
Neviem, či to tu vôbec niekto číta, lebo to tak nevyzerá, tekže pravdepodobne si tu píšem len tak pre seba. Ak to tu niekto z nášho stretka bude čítať, tak niečo pridajte!!
A dávam si predsavzatie, že napíšem o našej prespávačke ktorú budeme mať o.... dva tyždne? tak nejak.

Takže. Kniha z ktorej mi je zle. Raz som čítala také dve knižky. Volali sa tuším Lucin denník a Petrov denník. Nejak tak. A bola to katastrofa. Otrasné knižky. Žiadny príbeh, dej, normálny obsah. Dalo sa s nimi akurát tak zakúriť v krbe. Veď žiadna kniha nieje tak zlá, aby nebola na niečo užitočná... :)
Ale inak zo žiadnych iných kníh mi nebolo vyslovene zle. No nemám rada, keď vezmem do ruky knihu a začnem ju čítať a je presne taká istá, s tým istým obsahom a príbehom akú som už čítala. To sa mi už viackrát stalo. Minulé leo sa mi dokonca stalo, že som čítala štyri knihy a všetky štyri boli o tom istom. Mali rovnaký dej,príbeh aj pointu. Exisuje len málo fakt dobrých kníh. Podľa mňa.

No a teraz ku knihe, ktorá zmenila môj život. Asi je to Veľký Gatsby a Zázračné dieťa.
Gatsbyho mám veľmi rada. Nie je to žiadná hrubá kniha, má pekný príbeh, skvelo napísaná.
Ak si už po prečítaní nezapamätáte obsah, jedno by ste si mali zapamätať. Ni každý má v živote rovnaké možnosti. To je hlavná myšlienka celej knihy.
Príbeh je z pohľadu mladého Nicka, ktorý príde do New Yorku obchodovať s cennými papiermi a jeho susedom sa stane podivný, bohatý a tajomný Gatsby. Neďaleko býva Nickova sesternica Daisy, manželka Nickovho známeho, Toma. Ich manželstvo však nieje dokonalé a Tom podvádza Daisy s Myrtle, manželkou majiteľa garáže.
Nick sleduje všetky udalosti ktoré sa dejú. Raz ho Gatsby pozve na večierok ktoré usporadúva každý víkend. Nick sa s ním zoznámi a pomaly sa dozvedá, kto v skutočnosti Gatsby je a ako sa dostal k takému bohatstvu. Dozvie sa o jeho chudobnej minulosti a aj o jeho láske k Daisy, s ktorou  sa spoznal pred vojnou a keď odišiel, ona sa vydala za Toma. No prostredníctvom Nicka sa začne s Daisy znovu stretávať. Nikdy sa neprestali vzájomne milovať. Toto ale rozvráti Daisine manželstvo s Tomom, ktorý sa o tom dozvie od samotného Gatsbyho, no už predtým niečo tuší.
V ten nešťastný večer sa stane nehoda plná nedorozumení. Gatsbyho auto zrazí Myrtle, no za volantom nesedí Gatsby ale Daisy. Tom dá Myrtlinmu manželovi najavo, kto je majiteľom auta, pričom Myrtlin manžel netuší o Tomovom pomere so svojou manželkou. Gatsby chce Daisy chrániť a nikomu nepovedať, že ona je vinná za vraždu a Myrtlin manžel sa chce pomstiť. Skôr než spácha samovreždu, zabije Gatsbyho na ktorého pohreb príde len Nick. Daisy a Tom utečú.

Minule som bola aj na nové spracovanie Gatsbyho v kine. Je to najlepší film, ktorý som videla za posledných pár rokov v kine. Výborné herecké obsadenie, skvelé spracovanie. Bola som na 2D ale ide to aj v 3D.Len je to hrozne drahé. No bolo vidno, že niektoré scény boli robené vyslovene pre 3D. Ale aj napriek tomu to bolo veľmi dobré. Učite odporúčam na to ísť.

No a ku knihe Zázračné dieťa. Je to príbeh bezdomovkyne, ktorá predáva Notabene. Je to príbeh o jej živote, o to,čo si musela prežiť. Je veľmi silný a dojemný. Po prečítaní takej knihy nikdy nerozumiem, prečo a na čo sa všetci ľudia sťažujú. Majú oveľa lepší život ako niektorí iní. A pritom ľudia, ktorí to majú ťažké, sú vďační aj za to málo. Tomu nerozumiem. Nikdy nepochopím tých ostatných, ktoŕí majú oveľa via.c možností. Za tých statných rátam aj seba. Mnohokrát  sa aj ja sťažujem a niesom vďačná za veci, za ktoré by som byť mala.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára