streda 7. augusta 2013

Oratko na sídlisku a Day 12

Kniha, ktorá najviac pripomína môj život....? Asi Má rodina a jiné zemětřesení od Ivana Krausa. Alebo Džínsový denník... Ani úplne neviem. Skôr je to tak, že vo veľa knihách nájdem niečo z môjho života. Či už je to nejaká situácia alebo sa vidím v nejakej postave alebo,alebo...
Má rodina a jiné zemětřesení je skvelá kniha. Sú to poviedky o rodine. Vtipné a skvelé :)
Kedysi sme ju mali položenú na poličke na záchode a ja som si prečítala vždy jednu poviedku keď som šla na záchod. Takže som ju celú prečítala na záchode. Dobre som sa pri tom bavila.
Sú to klasické-no, nie až zas tak klasické-problémy a zážitky rodiny. O trochu maniackom a jemne narušenom otcovi a hysterickej mamičke a ich kopec deťoch, ktoré im nenechajú ani chvíľku voľnú, no o najviac zábavy a trapasov a užitočných skúseností do života sa tam stará asi otec. Kniha je veľmi pekne písaná,vtipná,oddychové čitanie. Odporúčam.
 

 
Džínsový denník milujem. Je to kniha od slovenskej autorky a je veľmi dobrá. Čítala som všetky tri diely. Je zábavná, realistická a hneď ma chytila. Je o dievčati-Paule. O jej rodine, novej škole, kamarátoch,trapasoch. Také otrepané ale všetko je tam veľmi dobre podané a originálne-svojim spôsobom. Tie knihy milujem.
 
 
A teraz k nedávnej akcii Oratko na sídlisku. Z nášho stretka sme tam boli tri. Mirka s Miškou J. tam boli od piatku do pondelka ráno a ja som sa pridala od soboty ráno do pondelka ráno. Myslím, že ktoré ste zaváhali či ísť a nakoniec ste neprišli, urobili ste veľkú chybu. Ktoré ste nemohli, tak ste mali smolu, lebo myslím, že to bol veľmi dobrý zážitok a skúsenosť. Ja som prišla v sobotu ráno na omšu. Po omši bolo dole v sále-keď všetci prišli-kolečko postrehov a nových nápadov a hodnotenie včerajška. Hodnotenia boli dosť pozitívne a všetci hovorili, že sa im to páčilo a že s tým až na pár detailov a pripomienok boli spokojní. Ja som nevedela ako to celé bude prebiehať, akže som už bola zvedavá. Ale Mirka s Miškou sa mi posťažovali a upozornili ma, aby som nepripravovala občerstvenie, lebo ony sa celé zababrali čokoládou keď ju prenášali na Ostredky a navyše, šli s Ľubom v aute a aj to bol nie príjemný zážitok. Po dobrých radách sme sa dali k skupine program pre veľkých a začali sme plánovať ké hry a aké veci urobíme pre väčšie decká. Potom sme šli na obed. Mišo nám navaril skvelú polievku a francúzske zemiaky. Pri stole, kým sme čakali sme si porozprávali všetky možné príhody z táborov a Saša s Luciou nám porozprávali o Madride. Ja s Mirkou sme poobede poumývali polovicu riadov, čo zabralo dosť veľa času a tie hrnce boli dosť veľké. Ale úspešne sme sa s tým popasovali a následne sme boli Dajčovou vystrašené, že pôjdeme v aute s Judášom, ktorý sa už začínal uškŕňať a brúsiť si zuby. Tak sme si vzali čokoládové piškóty a postavili sme sa pred čajovňu čakajúc ako na popravu. No nakoniec sa všetko na dobré obrátili a ja s Mirkov sme šli s Jankom a Miška so Sašou na peši. Na Ostredkoch sme si všetko prichystali a pomaly začali chodiť ľudia. Mirka s Miškou mali sáčkobal a ja som s Matúšom mala lano. Bola som veľmi prekvapená, koľko ľudí prišlo. Vôbec som nečakala, že sa to takto dobre prijme a uchytí. Bola som tým milo prekvapená. Večer, keď už sa to pomaly končilo, šli sme po pizze a potom sme mali v parku večeru. Mňamky mňam.Po večeri sme hrali sever proti juhu, no bohužiaľ som skončila v týme, z ktorého som vybehovala iba ja,Judáš a Maťo. Raz sme skoro vyhrali. Už som mala šatku na druhej srane, no asi o sekundu alebo dve ma predbehol niekto z druhého družstva.....
Po hre sme mali motlidbu a potom sme sa rozliezli domov. My sme šli do oratka. Ja som si tam vzala veci a šli sme k Saši. Tam sme sa zložili, osprchovali a šli sme pozerať HP 2. Saša šla asi v polke spať, no neviem ani kedy, lebo ja s Mirkou sme zaspali hneď na začiatku. Miška vydržala až dokonca a keď vypínala telku, ja som sa akurát zobudila... :D
Ráno sme si dali raňajky a na pol desinu sm ešli do kostola. O druhej sme sa mali strernúť v oratku. Ja som dovtedy bola na u Saši. Saša urobila mäsko s provensálskym korením a ryžou. Hrozne mi to chutilo. (robila som to potom aj doma na obed a celkom sa mi to podarilo :))
O druhej som prišla do oŕatka kde sme mali ďalšie kolečko s pripomienkami a potom sme hrali zvieraciu naháňačku. Po naháňačke sme šli vymýšľať program. My sme to riskli a dali sme sa k občerstveniu. Urobili sme skvelý ovocný šalát, dali sme ho do misiek a vybrali sa na ostredky. Šli sme s Judášom ale našťastie len napeši. Tam sme opäť všetko nachystali a teraz som mala s Mirkou a Miškou sáčkobal,vrecia,švihadlá a bedminton. Najprv k nám nikto nechodil, no potom začali chodiť návaly. Deti boli zlaté a opäť všetko dobre vyšlo. Dokonca som stretla môjho matikára, ktorý šiel okolo a asi o pol hodinu neskôr moju učiteľku ručných prác, ktorá tiež býva neďaleko. Večer si Mirka s Miškou šli po veci na prespávačku a my sme začali upratovať. Po uprataní sme šli zase s trampolínou až do oratka. Tam sme si sadli na gauč a čítali sme si otázky zo Slovensko otázky a odpovede. Pridala sa k nám Veronika a vedela úplne všetky odpovede! Miška bola nešťastná a Mirka sa dusila smiechom lebo Veronika vedela všetky odpovede. To bolo neskutočné!
Keď už sme mali dosť, šli sme do záhrady na klobásky a chlieb. Po večeri bola motlidba a šli sme hrať hru, ktorú navrhol Janko. Volala sa upír a bola to celkom sranda. Keď sme si to párkrát zahrali, šli sme potom hrať takú hru s menami...neviem, ako sa to volalo.  Potom sme sa dohadovali na ďalšej hre, no chalani chceli hrať floorball, tak sme šli už spať. No a kupodivu, vyspali sme sa dosť dobre, čo som fakt nečakala-spali sme v zasadačke :)
Ráno sme sa napapkali, upratali, zahrali sme si Slovensko a šli sme domov.
Veľmi sa mi to celé páčilo a hodnotím to celé pozitívne. Díky baby :) Br.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára